Relacje opiekunów ze zwierzętami towarzyszącymi nabierają coraz większego znaczenia. Pupile stają się pełnoprawnymi członkami naszych rodzin dzięki więziom fizycznym i emocjonalnym, które z nimi nawiązujemy. Strata ukochanego czworonoga może być dla nas wstrząsająca, a nasz głęboki smutek często wiąże się z brakiem społecznego zrozumienia. Chcemy to zmienić dzięki naszemu nowemu projektowi edukacyjnemu o nazwie Akademia Esthima.
Jak radzić sobie ze stratą zwierzęcia?
W Esthima Polska bardzo często pytani jesteśmy przez opiekunów zwierząt o to, jak mają radzić sobie ze stratą zwierzęcia, dlaczego strata zwierzęcia tak boli i czy mogli zrobić coś jeszcze, żeby je uratować. Chcą wiedzieć, jak mają poradzić sobie z życiem ze świadomością, że zgodzili się na eutanazję psa czy kota. Pytają o to, jak przygotować się do śmierci pupila, przyznając jednocześnie, że nie chcą nawet o tym myśleć. Zauważyliśmy ogromną potrzebę rozmawiania na te trudne tematy – zarówno z opiekunami zwierząt, jak i z lekarzami weterynarii. Do współpracy w Akademii Esthima zaprosiliśmy grupę ekspertów, którzy pomogą nam w znalezieniu rozwiązań, pomocnych w radzeniu sobie z takimi problemami.
Wartości, które wyznajemy w Esthima
Esthima jest marką należąca do francuskiej grupy Veternity, która od ponad 26 lat działa na rzecz zwierząt oraz tych, którzy je kochają. Założyciele Veternity – lekarze weterynarii – zgodnie uznali, że zwierzę zarówno za życia, jak i po śmierci zasługuje na należyte traktowanie, a opiekunowie mają prawo pożegnać je z godnością i szacunkiem. Stwierdzili również, że ich obowiązkiem jest zadbanie o właściwą formę rozstania i pożegnania.
Więź tworzona z czworonożnymi przyjaciółmi może być bardzo głęboka i sprawiać wiele radości, a strata ukochanego zwierzęcia może mieć na opiekuna wpływ równy, jeśli nie większy, utracie członka rodziny lub przyjaciela. Doskonale to rozumiemy i jesteśmy przekonani, że straty nie należy wartościować. Pożegnanie ukochanego zwierzęcia może być równie, a nawet bardziej bolesne niż pożegnanie człowieka.
Brak akceptacji żałoby po zwierzętach
Żałoba to złożony proces, charakteryzujący się ogromną różnorodnością przeżyć i ich intensywności. Kultura przedstawia pewien paradoks: posiadanie zwierząt jest bardzo popularne, ale brakuje świadomości ich społecznej oraz psychologicznej roli w życiu codziennym opiekunów. Żałoba po śmierci czworonoga bywa niezrozumiała dla otoczenia, przez co staje się również nieakceptowana, a od opiekunów zwierząt oczekuje się, że szybko przezwyciężą żal.
Perspektywa psychologiczna pozwala na pełniejsze zrozumienie znaczenia, jakie przypisują zwierzętom towarzyszącym ich właściciele, a odpowiednie rozpoznanie roli zaprzyjaźnionego psa czy kota w życiu wewnętrznym danej osoby stanowi punkt wyjścia do społecznego uprawomocnienia żałoby po jego stracie. Naszym celem będzie zwiększenie społecznej świadomości na temat prawa do godnego traktowania ciał zwierząt po ich śmierci, pochówku pełnego szacunku oraz do respektowania żałoby po ukochanych zwierzętach.
Okazywanie szczerych emocji to nic złego
Obserwując opiekunów zwierząt, którzy powierzają nam swoje zwierzęta i rozmawiając z nimi, zauważyliśmy, że szczególnie ważna jest edukacja – zarówno dorosłych jak i dzieci. Chcielibyśmy, żeby żaden opiekun zwierzęcia nie bał się rozmawiać o śmierci, własnych obawach i odczuwanym smutku. To, że nie będziemy rozmawiać o śmierci, nie sprawi, że ona zniknie. Możemy jednak pomóc nieco ją oswoić, sprawiając, że nie będzie tak straszna i niezrozumiała.
Nie ma niczego złego w okazywaniu szczerych emocji, odrzucając wstyd czy lęk. W sytuacjach, w których opiekun nie jest w stanie udźwignąć ciężaru straty, powinien zasięgnąć pomocy u specjalisty. Taką właśnie pomoc oferuje Akademia Esthima – wraz z naszymi ekspertami będziemy omawiać wszystkie trudne tematy, a także pomagać w dbaniu o dobrostan zwierząt oraz ich godne pożegnanie.
Akademia Esthima – pomoc w najtrudniejszych momentach
Niewielu z nas jest w stanie przygotować się na śmierć bliskiego członka rodziny lub przyjaciela, a zwierzęta mogą pełnić w życiu opiekunów obie role. Pogrążeni w żałobie ludzie doświadczają ciężaru zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego, gdy próbują przystosować się do tego, jak strata zmieniła ich życie.
Strata zwierzęcia jest przeżyciem osobistym, ale też społecznym, ponieważ relacja zwierzę – człowiek jest w społeczeństwie postrzegana jako mniej ważna niż człowiek – człowiek, a osoby doświadczające trudności w procesie żałoby i potrzebujące dodatkowego wsparcia, nie mają często dostępu do odpowiedniej dla siebie pomocy.
W ramach działań Akademii Esthima będziemy przygotowywali dla Państwa materiały edukacyjne oraz spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii, behawioryzmu zwierząt oraz weterynarii. Wszystko po to, aby pomóc opiekunom zwierząt w trudnych sytuacjach związanych z opieką nad ich ukochanym pupilem. Będziemy towarzyszyć na każdym etapie: począwszy od opieki nad zwierzęciem zmagającym się ze starością i ciężką chorobą, poprzez decyzję o eutanazji zwierzęcia, po przejście przez kolejne etapy żałoby po stracie.
Pomoc całkowicie za darmo
Wszelkie materiały, którymi będziemy się z Państwem dzielić w ramach projektu Akademia Esthima, będą całkowicie darmowe. Pragniemy, aby tak ważne treści były ogólnodostępne i miały możliwość zwiększania społecznej wrażliwości. Wierzymy, że wspólnie uda nam się zawalczyć o dobrostan zwierząt, prawo do ich godnego pochówku oraz akceptowanej społecznie żałoby po naszych zwierzęcych przyjaciołach, członkach naszych rodzin.