fbpx

Co zrobić z ciałem zwierzęcia, które umarło w domu?

co zrobić z ciałem zwierzęcia śmierć psa

Strata zwierzęcia towarzyszącego zawsze jest bardzo bolesna i trudna. Wiąże się również z formalnościami, których warto mieć świadomość. W chwili odejścia pupila w domowym zaciszu, opiekun zobowiązany jest w świetle prawa do odpowiedniego zabezpieczenia ciała i jego utylizacji. W ramach Akademii Esthima wyjaśniamy, co  zrobić z ciałem zwierzęcia, gdy umiera w domu.

Z odejściem zwierzęcia, które jest członkiem rodziny, wiążą się silne emocje. Mimo zdawania sobie sprawy z nadchodzącej straty, wydaje nam się, że nigdy nie będziemy na nią gotowi. Niezależnie od tego, czy nasz pupil cierpi na choroby przewlekłe, choruje terminalnie albo jest w podeszłym wieku, jego odejście boli tak samo. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć naszej reakcji na śmierć pupila, ale powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi postępowania w takim momencie.

 

Kiedy zwierzę odchodzi w domu

Jeżeli nasz pupil umarł w domowym zaciszu, musimy zachować spokój i przestrzegać poniższych zasad.

 

Upewnij się, że zwierzę nie żyje

We śnie zwierzęta mogą być bardzo spokojne, co może doprowadzić opiekuna do paniki. Warto sprawdzić tętno i przysłuchiwać się akcji oddechowej. Brak ich wyczuwalności i słyszalności potwierdza śmierć pupila.

 

Zabezpiecz ciało zwierzęcia

Co zrobić z ciałem zwierzęcia po jego śmierci? Jak je zabezpieczyć?

  1. Przede wszystkim załóż lateksowe rękawice.
  2. Przygotuj duży ręcznik, koc lub prześcieradło i plastikowe worki.
  3. Oczyść okolice jamy ustnej, odbytu i narządów płciowych – pośmiertnie mogą zostać uwolnione z nich płyny ustrojowe, nawet po przeniesieniu ciała. W kilka minut następuje także skurcz pośmiertny – najlepiej jeśli ciało zostanie zabezpieczone zanim do niego dojdzie.
  4. Ciało zwierzęcia ułóż na kocu / ręczniku / prześcieradle tak, jak do snu (na boku, z podkulonymi tylnymi łapami). Przykryj je dokładnie. W przypadku braku okrycia, ciało należy zabezpieczyć przy użyciu dwóch warstw plastikowych worków.
  5. Przykryte ciało wsuń do worka z tworzywa sztucznego i przewiąż go węzłem. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się zapachu rozkładającego się ciała. Jeśli zwierzę jest bardzo duże, możesz nałożyć na nie dwa zachodzące na siebie worki.
  6. Ciało umieść w chłodnym miejscu, najlepiej w chłodni. Należy zrobić to jak najszybciej, ponieważ w zbyt ciepłym miejscu, zapach rozkładającego się ciała zacznie przenikać przez przez worek po kilku godzinach. Nie przenoś ciała dużego zwierzęcia samodzielnie, skorzystaj z pomocy.

Nie staraj się za wszelką cenę radzić sobie samej / samemu

Śmierć ukochanego pupila jest bardzo trudnym wydarzeniem, szczególnie gdy poza Tobą w domu nie ma nikogo. Zadzwoń do członka rodziny lub przyjaciela i poinformuj, co się stało.

Skontaktuj się z zakładem leczniczym dla zwierząt lub krematorium dla zwierząt

Poza nawiązaniem kontaktu z wybranym przez siebie krematorium dla zwierząt, możesz skontaktować się z ośrodkiem prowadzącym w gminie działalność polegającą na utylizacji zwierzęcych zwłok lub z lekarzem weterynarii, który może przekazać ciało ośrodkowi krematoryjnemu lub utylizacyjnemu, z którym współpracuje. Poinformuj, że chcesz skorzystać z usługi utylizacji bądź kremacji ciała pupila. Nie każda lecznica posiada w swojej ofercie takie usługi, dlatego tak ważna jest rozmowa telefoniczna.

Wybierz metodę pożegnania pupila

Co zrobić z ciałem zwierzęcia po śmieci, gdzie je pochować? W Polsce pogrzebać zwierzę można jedynie na przeznaczonym do tego celu cmentarzu (ich wykaz dostępny jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii). Wybierając formę utylizacji zwłok zwierzęcia razem z innymi odpadami medycznymi, nie otrzymujemy jego prochów. W procesie kremacji uczestniczyć mogą opiekunowie i każdy, kto chce pożegnać czworonożnego przyjaciela. Zwierzę nie jest anonimowe, a jego opiekun wie, co dzieje się z ciałem i może otrzymać prochy pupila.

 

Pożegnanie pupila w Esthima

W Esthima oferujemy trzy rodzaje kremacji zwierząt: Premium – z ceremonią pożegnania, indywidualną i łączną (grupową). Podczas każdej z nich zwierzę traktujemy z należytym mu szacunkiem i godnością oraz wystawiamy certyfikat kremacji. W przypadku kremacji Premium i indywidualnej wydajemy opiekunom prochy zwierzęcia. Oferujemy też możliwość upamiętnienia ukochanego pupila za pomocą biżuterii pamiątkowej bądź odcisku łapki, dających możliwość zachowania pamięci o bliskim sercu zwierzęciu i pozwalającym na przeżycie żałoby w poczuciu prawdziwej bliskości z tym, który zamieszkał za Tęczowym Mostem.