fbpx

Czy powinniśmy być obecni podczas eutanazji zwierzęcia?

Obecność podczas eutanazji zwierzęcia

Moment, w którym musimy podjąć decyzję o eutanazji ukochanego zwierzęcia może być jednym z najtrudniejszych w życiu. Towarzyszyć mu mogą przeróżne emocje i dylematy, w tym te dotyczące spędzenia ostatnich chwil z pupilem. Decyzja o skróceniu cierpienia czworonoga wymaga wskazań i konsultacji z lekarzami weterynarii, ale kwestia obecności podczas eutanazji jest zależna od woli opiekunów zwierząt. Czy powinniśmy być obecni przy eutanazji zwierzęcia? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiamy się w ramach projektu Akademia Esthima.

Eutanazja skróceniem cierpienia

Wywodzące się z języka greckiego słowo „eutanazja” oznacza „dobrą śmierć”, ponieważ stanowi pozbawienie życia w sytuacji dużego cierpienia, przewlekłego bólu i braku możliwości terapii pacjenta. Eutanazja zwierząt w Polsce jest legalnym zabiegiem medycznym, którego dokonać może lekarz weterynarii z inicjatywy i za zgodą opiekuna zwierzęcia. Śmierć w wyniku eutanazji jest bezbolesna i nie wiąże się ze świadomością odchodzenia.

Profesor bioetyki weterynaryjnej Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, Jerrold Tannenbaum, wymienia trzy warunki dla przeprowadzenia eutanazji zwierząt:

 • pacjent cierpi z powodu choroby, której w żaden sposób ani żadnym kosztem nie można wyleczyć,
 • zwierzę cierpi z powodu silnego bólu, na które nie działają środki paliatywne,
 • opiekun zwierzęcia jest emocjonalnie zdolny podjąć dobrowolną i racjonalną decyzję.

Świadomość odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji o eutanazji zwierzęcia może przytłaczać. Chwilom tym mogą towarzyszyć też wyrzuty sumienia, dotyczące albo zgody na eutanazję, albo przedłużania cierpienia. W takich momentach warto skorzystać z rozmowy z bliskimi i wsparcia psychologicznego.

Eutanazja zwierząt – jak przebiega i czy boli?

 

Obecność przy eutanazji zwierzęcia

Decyzja o obecności przy eutanazji ukochanego zwierzęcia jest bardzo indywidualna. Towarzyszenie pupilowi do końca może umożliwić pożegnanie się z nim oraz zapewnienie mu komfortu związanego z bliskością opiekuna. Z drugiej strony, widok zwierzęcia w ciężkim stanie, jak i doświadczenie jego śmierci mogą być zbyt obciążającym dla opiekuna przeżyciem.

W badaniu ankietowym z 2022 roku lekarka weterynarii Kathleen Cooney i psycholożka doktor Lori Kogan sprawdziły jak opiekunowie zwierząt definiują „dobrą śmierć” zwierzęcia. Wyniki badań wskazały jej cztery istotne elementy:

 • pomoc w zaplanowaniu eutanazji,
 • przeprowadzenie eutanazji bezboleśnie i bez odczuwania przez zwierzę lęku,
 • zaśnięcie zwierzęcia przed podaniem ostatniego zastrzyku,
 • możliwość obecności na każdym etapie procedury eutanazji.

Możliwość pozostania razem ze swoim pupilem do samego końca uznana była za priorytet dla większości opiekunów.

 

Dlaczego warto towarzyszyć zwierzęciu?

 • Komfort i wsparcie zwierzęcia

Uznaje się, że pacjenci weterynaryjni wykazują zmniejszony poziom lęku, gdy pozostają w kontakcie ze swoimi opiekunami oraz w środowisku, w którym czują się bezpiecznie. Obecność bliskiej osoby może pomóc zwierzętom pozostać spokojnymi.

 • Możliwość pożegnania

Obecność podczas eutanazji daje opiekunom szansę na pożegnanie się ze zwierzęciem, pogłaskanie i powiedzenie mu ostatnich słów. 

 • Rozpoczęcie żałoby

Doświadczenie śmierci zwierzęcia może być pomocne w rozpoczęciu procesu żałoby i zaakceptowaniu straty.

 

Na co się przygotować?

 • Słaba kondycja pupila

Ostatnie chwile pupila mogą być dla opiekuna obciążającym doświadczeniem. Eutanazja to skrócenie cierpienia, a kondycja psa czy kota w ciężkim stanie może być trudnym widokiem.

 • Skomplikowane emocje

Obecność podczas eutanazji pupila może wiązać się z silnymi emocjami, które mogą okazać się zaskakujące. Pojawić może się smutek, żal, lęk i rozpacz, ale też brak akceptacji danej sytuacji. Nie powinniśmy wstydzić się emocji czy płaczu.

 • Przebieg eutanazji

Po podaniu leków hamujących czynność mózgu i procesy życiowe zwierzę może poruszyć łapami lub głową, albo odetchnąć głęboko kilka razy. Są to jednak odruchy i nie oznaczają, że cierpi lub odczuwa ból. Warto mieć świadomość, jak przebiega cała procedura oraz tego, że w każdym jej momencie można opuścić gabinet weterynaryjny.

 

Jak podjąć najlepszą decyzję?

Choć to wymagający proces decyzyjny i trudne okoliczności, powinniśmy wziąć pod uwagę trzy kwestie.

 • Ocena własnego samopoczucia

Zastanów się, co czujesz i z czym wiąże się dla Ciebie obecność podczas eutanazji pupila.

 • Ocena potrzeb zwierzęcia

Zastanów się, czy podczas stresujących sytuacji (jak na przykład wizyty u lekarza weterynarii) zwierzę bywa spokojniejsze w Twojej obecności. Czy łączy Was silna więź?

 • Rozmowa z lekarzem weterynarii

Lekarz weterynarii może odpowiedzieć najlepiej na wszystkie konkretne pytania związane ze zdrowiem oraz pożegnaniem Twojego pupila. Taka rozmowa przed przeprowadzeniem procedury eutanazji może być pomocna w podejmowaniu decyzji o towarzyszeniu zwierzęciu.

 

Decyzja o tym, co zrobić z ciałem

W Polsce zgodne z prawem postępowanie z ciałem zwierzęcia to: utylizacja, kremacja łączna lub indywidualna, grzebanie na cmentarzu dla zwierząt. Pozostawienie ciała czworonoga w lecznicy może spowodować, że zostanie ono zabrane przez firmę transportową, zajmującą się zbieraniem „odpadów zwierzęcych” i poddane utylizacji. Opiekunowie, którzy chcą zwierzę pożegnać na swój sposób, mogą wybrać kremację, czy też pochówek. Dobrze jest przemyśleć to wcześniej, aby nie potęgować stresu związanego z pożegnaniem pupila.

Utylizacja zwierząt a kremacja – gdzie leży różnica?

 

Żadna decyzja nie jest lepsza czy gorsza

Obecność opiekunów podczas procedury eutanazji zwierząt jest omawiana wcześniej z lekarzem weterynarii i może dotyczyć całej procedury, jak i tylko jej pierwszego etapu, czyli podania premedykacji.

Decyzja o obecności lub nie podczas eutanazji zwierzęcia należy do opiekuna. Żadna nie jest ani lepsza, ani gorsza. Najważniejsze jest kierowanie się swoimi potrzebami i możliwościami psychicznymi, biorąc pod uwagę również dobro zwierzęcia.

Dobrze byłoby, gdyby w sytuację konieczności poddania zwierzęcia eutanazji zaangażowana była cała rodzina czy też przyjaciele. Konsultacja z psychologiem może być pomocna w przygotowaniu się emocjonalnie do pożegnania z pupilem. W momencie przeżywania straty nieocenione może okazać się wsparcie innych osób i świadomość tego, że każdy z nas ma prawo do pożegnania ukochanego zwierzęcia.

Dołącz: Grupa wsparcia dla osób po stracie zwierzęcia “Łąki Wspomnień”

 

Bibliografia (dostęp z dnia 20.04.2024 r.):

 • Kogan LR, Cooney KA. Defining a “Good Death”: Exploring Veterinarians’ Perceptions of Companion Animal Euthanasia. Animals (Basel). 2023;13(13):2117. doi:10.3390/ani13132117
 • Kathleen Cooney, Lori Kogan, How pet owners define a “good death”, dvm360, 12.08.2022; online: https://www.dvm360.com/view/how-pet-owners-define-a-good-death-
 • AVMA guidelines for the euthanasia of animals. American Veterinary Medical Association. Accessed March 7, 2021. https://www.avma.org/resources-tools/ avma-policies/avma-guidelines-euthanasia-animals
 • Littlewood K, Beausoleil N, Stafford K, Stephens C. “What would you do?”: how cat owners make end-of-life decisions and implications for veterinary-client interactions. Animals (Basel). 2021;11(4):1114. doi:10.3390/ani11041114
 • Lloyd J.K.F. Minimising Stress for Patients in the Veterinary Hospital: Why It Is Important and What Can Be Done about It. Vet. Sci. 2017;4:22. doi: 10.3390/vetsci4020022.
 • Kogan, L.R.; Bussolari, C.; Currin-McCulloch, J.; Packman, W.; Erdman, P. Disenfranchised Guilt—Pet Owners’ Burden. Animals 2022, 12, 1690. https://doi.org/10.3390/ani12131690
 • Veterinarians and Humane Endings: When Is It the Right Time to Euthanize a Companion Animal?, Front. Vet. Sci., 19 April 2017, Sec. Animal Behavior and Welfare, Volume 4 – 2017, https://doi.org/10.3389/fvets.2017.00045