fbpx

Dlaczego nie wolno pochować zwierzęcia w ogródku, lesie czy parku?

Dlaczego nie można pochować zwierząt w ogródku

Kiedy zwierzę umiera, jego opiekun mierzy się z wyjątkowo trudnymi emocjami. Intensywne przeżywanie straty, trudności z pogodzeniem się z nią oraz przeplatające się fale smutku i żalu nie sprzyjają zastanawianiu się nad sposobem pożegnania pupila. Każdy z nas chciałby, aby jego ukochane zwierzę było gdzieś w pobliżu, nawet po śmierci. Zakopanie jego ciała w ogrodzie nie jest jednak ani dobrym, ani zgodnym z prawem rozwiązaniem. Dlaczego nie wolno pochować zwierzęcia w ogródku, lesie, parku, czy na działce?

 

Miłość do czworonoga nie kończy się wraz z jego odejściem. Opiekun pogrążony w żałobie dotkliwie odczuwa pustkę, którą pozostawił po sobie pupil. Świadomość nadchodzącej straty może pozwolić na przygotowanie odpowiedniego pożegnania, pomocnego w procesie przeżywania żałoby, jednak nie uchroni nas przed trudnymi emocjami. Decyzje podejmowane w stresie mogą okazać się nieprzemyślane. Dlatego dobrze jest wiedzieć wcześniej, jakie postępowanie w danej sytuacji jest właściwe i dlaczego nie wolno pochować zwierzęcia w ogródku, lesie, parku, na działce czy generalnie w ziemi.

 

Kary za nieprawidłowy pochówek zwierzęcia

Wielu opiekunom wydawać się może, że zakopanie ciała pupila w pobliżu domu jest naturalne. Samodzielny pochówek zwierzęcia w ziemi jest jednak zakazany przez prawo. Stanowi on wykroczenie (art. 154 § 2, art. 162 § 1 k.w.), za które można otrzymać mandat w wysokości nawet 1000 złotych.

Dużą ulgę sprawić nam może wcześniejsza decyzja o tym, co zrobić z ciałem czworonoga. Sprawdzenie możliwości pochówku zwierzęcia jest w stanie przyczynić się do uniknięcia dodatkowego stresu w trakcie jego pożegnania. Dzięki temu opiekun na spokojnie może zdecydować czy chce oddać zwierzę do kremacji, otrzymać z powrotem urnę z prochami, czy pochować pupila na cmentarzu dla zwierząt.

 

Dlaczego nie wolno pochować zwierzęcia w ogródku, lesie, na działkce?

Zakopywanie ciał zwierząt w ziemi jest niebezpieczne i wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla otaczającej nas przyrody i zdrowia człowieka. Z jakimi dokładnie? Mówi o tym lekarka weterynarii Anna Wojtalewicz z Katedry Chorób Małych Zwierząt z Kliniką SGGW w Warszawie.

  • Ciało zmarłego zwierzęcia jest traktowane jako materiał biologiczny, który stwarza zagrożenie dla ludzi, innych zwierząt oraz środowiska.
  • Śmierć zwierzęcia może być wynikiem przewlekłej choroby, wywołanej przez czynniki zakaźne, takie jak bakterie oraz wirusy. Może również nastąpić z przyczyn naturalnych albo być wynikiem wypadku. W każdej z tych sytuacji nie ma jednak pewności, czy zwierzę nie było nosicielem niebezpiecznych wirusów.
  • Choroby zakaźne pochowanego w ziemi zwierzęcia mogą stanowić zagrożenie jeszcze przez długi czas od jego śmierci, również dla człowieka.
  • Zakopanie ciała zwierzęcia na terenach zabudowanych, leśnych lub na łące zawsze stwarza ryzyko rozprzestrzenienia się czynników zakaźnych poprzez przedostawanie się ich do gleby, z którą mają kontakt inne zwierzęta oraz ludzie, a także odkopania ciała przez zwierzęta dziko żyjące.
  • Jeżeli zwierzę przewlekle chorowało i przyjmowało leki, to przedostają się one do gleby oraz wód gruntowych, skażając środowisko.
  • Środki usypiające podawane podczas eutanazji lub leki dla zwierząt cierpiących na choroby wirusowe, są bardzo silne i długo pozostają aktywne w zwłokach zwierzęcia. Kontakt z nimi może spowodować ciężką chorobę, a nawet śmierć u padlinożernych zwierząt (takich jak szczury, owady, lisy czy psy), które będą miały dostęp do zakopanego ciała zwierzęcia.

 

Jak pochować zwierzę?

Adwokatka Karolina Kuszlewicz tłumaczy, że z punktu widzenia więzi ze zwierzęciem i potrzeby realizacji swojego prawa do godnego pożegnania z ciałem zwierzęcia, mamy w tej kwestii wybór.

  • Pozostawienie czworonoga w lecznicy spowoduje, że jego ciało zostanie zabrane przez firmę transportową, zajmującą się zbieraniem „odpadów zwierzęcych” i spalone. Nie ma to jednak nic wspólnego z indywidualną kremacją zwierzęcia. To zabieg, podczas którego spalane są ciała wielu zwierząt i ich części.
  • Opiekunowie, którzy chcą zwierzę pożegnać na swój sposób, mogą wybrać kremację, a nawet jego pochówek.
  • Kremacji zwierząt oraz ich pochówku (pogrzebania) mogą dokonywać tylko specjalnie zatwierdzone podmioty. Dzieje się tak z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa tego procesu, w tym bezpieczeństwa sanitarnego.
  • Cmentarze dla zwierząt pozostają pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Ich lista znajduje się na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.
  • Istnieją różne rodzaje usługi kremacji: w Esthima jest to kremacja premium z ceremonią pożegnania, indywidualna i łączna (grupowa).

Sprawdź: Kremacja zwierzęcia

Zobacz także: Czym jest grupowa kremacja zwierząt?

Zobacz także: Jak wygląda Kremacja Premium z ceremonią pożegnania?

 

Nie musisz radzić sobie w samotności

Opiekun zwierzęcia w jego ostatnich chwilach nie musi radzić sobie sam. Są specjaliści, którzy pomagają przejść przez ten trudny czas. „Usługa kremacji w Esthima dotyczy zwierząt towarzyszących, czyli psów, kotów, gryzoni, płazów, gadów oraz ptaków. Jej przebieg jest ustalany z właścicielem zwierzęcia. Esthima oferuje trzy rodzaje kremacji – premium, indywidualną oraz łączną. Każda z kremacji pozwala pożegnać z szacunkiem ukochane zwierzę.” – mówi Anna Winter, dyrektor generalna Esthima w Polsce.

Obecność żegnanego pupila może symbolizować urna z jego prochami, biżuteria pamiątkowa bądź odcisk łapki. Wisiorek ze srebra w kształcie serca, pieska czy kotka może stać się relikwiarzem z niewielką ilością prochów czworonożnego przyjaciela. Takie maleńkie dzieło sztuki daje możliwość zachowania pamięci o bliskim sercu zwierzęciu. Pozwala też na przeżycie żałoby w poczuciu prawdziwej bliskości z tym, który zamieszkał za Tęczowym Mostem. Jest o wiele bardziej bezpieczne od zakopywania ciała zwierzęcia w ziemi, a przede wszystkim legalne.

Sprawdź: Pamiątki po zmarłym zwierzęciu

Dołącz: Grupa wsparcia dla osób po stracie zwierzęcia “Łąki Wspomnień”