fbpx

Jak upamiętnić ukochane zwierzę?

Jak upamiętnić ukochane zwierzę po jego śmierci

Strata ukochanego pupila zawsze jest bolesna, a proces żałoby może być pełen trudnych emocji. Choć czasu nie da się cofnąć, to istnieje możliwość pożegnania się z pupilem poprzez jego upamiętnienie – choćby dzięki rozmowie o nim czy przygotowaniu albumu z jego zdjęciami. Przedstawiamy sposoby na zachowanie pamięci o zwierzęciu, szczególnie ważne podczas przeżywania jego odejścia. Jak upamiętnić zwierzę?

 

„Posiadanie jakiejś pamiątki po śmierci pupila jest ważne dla wielu ludzi” – twierdzi Haylee Bergeland, ekspertka ds. zdrowia i zachowania zwierząt w redakcji „Daily Paws”. Pytanie brzmi jednak, jak upamiętnić ukochane zwierzę, które odeszło? „Może to być tak proste, jak zachowanie ulubionej zabawki czy obroży swojego zwierzaka. Można też zamienić coś starego w coś nowego – znałam kogoś, kto po odejściu swojego psa zszył jego koce w jeden duży, który teraz leży na kanapie”.

 

Sposoby, jak upamiętnić ukochane zwierzę po śmierci

Sposobów na upamiętnienie pupila może być bardzo dużo – o wiele więcej niż proponujemy. Mogą stać się ważną częścią procesu żałoby i pomóc przetrwać wyjątkowej relacji, jaką stworzyliśmy z pupilem. Przeczytaj poniższe propozycje na to, jak upamiętnić ukochane zwierzę po jego stracie.

 

Wspomnienia o zwierzęciu

Ukochane zwierzęta zawsze będą miały swoje miejsce w naszych sercach, nieważne ile czasu minie od ich pożegnania. Poświęć kilka minut na wspominanie najpiękniejszych chwil spędzonych ze swoim czworonogiem i zastanów się, za które z nich odczuwasz największą wdzięczność.

 

Rozmowy z bliskimi

Porozmawiaj z bliskimi i osobami, które znały Twojego pupila. Przypomnijcie sobie wszystkie radosne sytuacje, w którym uczestniczyło zwierzę, ale też momenty, w których towarzyszyły Wam trudne emocje. Podzielcie się swoimi przemyśleniami, a gdy będzie taka potrzeba – uczcijcie jego pamięć w ciszy.

Przeczytaj także: Jak wspierać osoby przeżywające stratę zwierzęcia?

 

Pomoc innym zwierzętom

Zastanów się nad dołączeniem do grupy wolontariuszy w fundacji czy schronisku dla zwierząt. Pomoc innym potrzebującym zwierzętom może być wartościowa w czasie żałoby, a związane z nią obowiązki mogą przynieść dużo dobra. Możesz też wesprzeć organizacje charytatywne w celu uczczenia pamięci swojego czworonoga.

 

Miejsce pamięci w domu

W ogrodzie możesz posadzić drzewo i kwiaty, ułożyć kamienie i ustawić figurkę z podobizną zwierzęcia, tworząc miejsce pamięci o pupilu. W domu – oprawić w ramkę jego zdjęcie, otoczyć je świecami czy kwiatami. Możesz umieścić tam ulubioną zabawkę pupila. Takie miejsce możesz przygotować w sposób dowolny. Ważne, aby przypominało Ci o ukochanym zwierzęciu.

Zobacz: Relikwiarz ze zdjęciem zwierzęcia Esthima

 

Pisanie pamiętnika

Zacznij zapisywać swoje wspomnienia związane z ukochanym zwierzęciem. Opisz jego historię, przypomnij sobie wspólne rytuały i wszystkie wywołujące uśmiech zdarzenia. Napisz o wszystkim, co przychodzi Ci na myśl. Jeśli początkowo okaże się to zbyt trudne, postaraj się choćby przez kilka minut dziennie przelewać na papier swoje myśli. Dzięki temu może Ci to pomóc zapamiętać na dłużej wszystkie wartościowe momenty spędzone w jego towarzystwie. O korzyściach pisania odręcznego opowiada między innymi profesor Audrey Van der Meer: „Pisanie odręczne powoduje znacznie większą aktywność w częściach sensomotorycznych mózgu. Wiele zmysłów jest aktywowanych przez przyciśnięcie długopisu do papieru, litery, które piszesz, sam dźwięk wydawany podczas pisania, itd. Te doświadczenia zmysłowe tworzą kontakt między różnymi częściami mózgu i otwierają mózg na przyswajanie nowej wiedzy, czy też powrót do wspomnień”. To nie tylko dobry sposób, jak upamiętnić ukochane zwierzę, ale także sposób na pogodzenie się z odejściem pupila.

 

List z podziękowaniami

Napisz list, w którym podziękujesz swojemu zwierzęciu za wszystko, co dobre. Zastanów się, ile szczęścia wniósł w Twoje życie i za co chcesz wyrazić wobec niego wdzięczność. Dzięki temu pozwoli Ci to przekonać się i uświadomić, ile zyskaliśmy dzięki towarzystwu pupila.

 

Pudełko pamięci

Wszystkie ulubione przedmioty i zdjęcia zwierzęcia możesz też umieścić w pięknym pudełku. Wtedy smycz, obroża czy kocyk będą Ci przypominały o ukochanym zwierzaku i będziesz mieć możliwość zajrzenia do nich w trudnych chwilach.

 

Słój ze wspomnieniami

Wraz z bliskimi możesz wyciąć z kartek papieru serduszka (lub dowolne kształty) i wpisać w nie pojedynczo wszystkie piękne wspomnienia związane z pupilem, a następnie umieścić je w słoju. Jeżeli ogarnie Was smutek związany z odejściem zwierzęcia, możecie sięgnąć do słoja i odczytać wyjątkowe wspomnienie.

 

Pamiątkowa biżuteria

Gama biżuterii upamiętniającej zwierzęta towarzyszące jest obecnie dość szeroka. Bransoletka lub wisiorek w kształcie serca, psa czy kota dają możliwość zachowania pamięci o bliskim sercu pupilu. Pozwalają też na przeżycie żałoby w poczuciu prawdziwej bliskości z tym, który zamieszkał za Tęczowym Mostem. Co więcej, biżuteria może być też relikwiarzem z niewielką ilością prochów czworonożnego przyjaciela.

Zobacz: Pamiątkowa biżuteria Esthima

 

Albumy ze zdjęciami i filmy

Stwórz fotoksiążkę lub wywołaj wybrane zdjęcia pupila i umieść je w albumie. Możesz wykorzystać do tego metodę scrapbookingu – do zdjęć dołączyć opisy i wspomnienia, rysunki czy też pukiel sierści zwierzaka. Z filmów i zdjęć możesz również utworzyć wspomnieniowy film, który będzie Ci przypominał o czworonogu – choćby o tym, w jaki sposób się cieszył, czy jaką stworzył z Tobą więź.

 

Wyrażanie emocji poprzez sztukę

Sztuka może stać się narzędziem terapeutycznym do radzenia sobie ze smutkiem, wynikającym ze straty. Możesz namalować obraz przedstawiający pupila, napisać o nim wiersz lub opowiadanie, stworzyć kolaż z jego zdjęć czy wyrzeźbić jego postać. W procesie tym nie są ważne zdolności artystyczne, a próba kreatywnego wyrażenia własnych emocji. Arteterapia nie zastąpi konsultacji z psychologiem czy psychoterapeutą, ale – zgodnie z badaniami – może wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia.

 

Pamięć o ważnych datach

Po pożegnaniu pupila możesz wspominać go podczas rocznicy jego urodzin czy rocznicy śmierci. Może być to czas refleksji i okazja do przypomnienia sobie, jak wiele znaczyło dla Ciebie zwierzę oraz pielęgnowania wdzięczności za wspólnie spędzone chwile.

 

Nowe rytuały

Po stracie, spacer znaną nam trasą i wizyta w parkach, w których wcześniej nasz pies bawił się z innymi czworonogami, mogą wywołać w nas intensywny smutek i ból. Tak samo brak przybiegającego do nas po powrocie do domu miauczącego kota. Nowy rytuał, poświęcony wspominaniu pupila, jest w stanie pomóc w pogodzeniu się z jego odejściem. Może być nim spacer w ulubione miejsce czworonoga o konkretnej porze dnia albo kilka minut medytacji.

Pożegnanie ze zwierzęciem dla dziecka może być szczególnie ciężkie. Dla maluchów kojąca może okazać się nowa zabawka np. przytulanka. Odciągnie ona nieco myśli od przykrego doświadczenia i zastąpi chociaż trochę potrzebę przytulania się do mnieszych, futrzastych istot.

Zobacz: Przytulanka “Osiołek” Esthima

 

Pożegnania nigdy nie są łatwe, a – jak pisze psycholożka Suzanne B. Phillips – relacje ze zwierzętami są częścią naszej tożsamości. Cokolwiek nie wybierzesz, by uczcić pamięć o swoim czworonogu, pamiętaj, że Twoja miłość do niego nie zniknie po jego odejściu. Czas, który spędziliśmy z czworonożnymi przyjaciółmi zawsze będzie wydawał się zbyt krótki. Finalnie możemy jednak z wdzięcznością wspominać ich towarzystwo, dziękując za to, ile pięknych chwil wnieśli w nasze życie.

 

Przeczytaj także: Pochówek zwierząt w Polsce

Przeczytaj także: Jak żyć po stracie zwierzęcia?

Przeczytaj także: Jak wspierać dziecko po śmierci zwierzęcia?

 

Bibliografia (dostęp z dnia 25.06.2022 r.):

  • Sandra Silva Casabianca, Emma Dibdin, PsychCentral, How to Use Art to Help You Cope with Grief, 6.06.2022; online: https://psychcentral.com/health/grief-art-therapy
  • Suzanne B. Phillips, Psychology Today, 5 Ways to Cope When a Pet Dies, 7.05.2021; online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/speaking-about-trauma/202105/5-ways-cope-when-pet-dies
  • Kristi Valentini, Daily Paws, 11 Touching Pet Memorial Ideas to Honor Your Furry Friend, 10.03.2022; online: https://www.dailypaws.com/living-with-pets/pet-owner-relationship/grief/pet-memorial-ideas
  • Ose Askvik, E., van der Weel, F., & van der Meer, A. (2020). The Importance of Cursive Handwriting Over Typewriting for Learning in the Classroom: A High-Density EEG Study of 12-Year-Old Children and Young Adults. Frontiers in psychology, 11, 1810. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.01810