DNA stanowi unikalny kod życia każdego organizmu, który można określić mianem indywidualnego „odcisku palca”. Informacje zapisane w genach są wyjątkowe dla każdego organizmu, a od niedawna DNA może stać się szczególnym rodzajem pamiątki po zmarłym pupilu.
Czym jest DNA?
DNA to cząsteczka, która zawiera informację genetyczną, unikalną dla każdego organizmu. Z biochemicznego punktu widzenia jest to kwas deoksyrybonukleinowy zbudowany z czterech zasad azotowych: adeniny, cytozyny, guaniny i tyminy, które połączone wiązaniami chemicznymi tworzą kształt podwójnej helisy.
DNA zwierzęcia stanowi magazyn przechowujący informację genetyczną, dotyczącą budowy, działania i cech jego organizmu. W genach zapisane są między innymi kolor sierści i oczu, wielkość zwierzęcia, kształt uszu czy nosa, ale też procesy zachodzące w jego organizmie. Rasy psów czy kotów różnią się między sobą kształtem ciała, wielkością, długością sierści czy usposobieniem właśnie ze względu na różnice w genach.
Usposobienie zapisane w genach
W 2007 roku genetycy z amerykańskiego National Human Genome Research Institute, Uniwersytetu Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition zbadali około trzynastu tysięcy próbek psiego DNA, pochodzących od przedstawicieli blisko trzystu pięćdziesięciu ras. Analiza genomów różnych zwierząt miała na celu znalezienie niewielkich różnic genetycznych – tak zwanych polimorfizmów pojedynczego nukleotydu. Badania te udowodniły, że nie tylko cechy fizyczne zapisane są w genach, ale też usposobienie zwierzaków.
Amerykański projekt badawczy CanMap, realizowany przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, Uniwersytet Cornell i Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles poddał analizie próbki materiału genetycznego psów, dzikich psowatych, wilków i kojotów. Naukowcy ustalili, że długość sierści, rozmiar ciała, kształt pyska, umaszczenie oraz inne cechy określające wygląd rasy są kontrolowane przez około pięćdziesiąt konkretnych genów. Z ich ustaleń wynikało, że za pofałdowanie skóry u psów shar pei odpowiada gen HAS2, a za zwisanie lub sterczenie uszu odpowiedzialny jest jeden gen na dziesiątym chromosomie psów.
Osobowość zwierzęcia a rasa
Z badań Elinor Karlsson, profesor nadzwyczajnej medycyny molekularnej, wynika, że osobowość i zachowanie psa są kształtowane przez wiele genów, ale także przez doświadczenia życiowe. „Podczas gdy genetyka odgrywa rolę w osobowości każdego psa, konkretna rasa psa nie jest dobrym predyktorem tych cech” – tłumaczy naukowczyni.
Oznacza to, że zarówno pies, jak i kot, w swoim materiale genetycznym ma zapisane konkretne cechy. Choć na to, jak dane zwierzę się zachowuje, wpływają nie tylko geny, ale też środowisko, to DNA każdego zwierzęcia jest niepowtarzalne.
Czy DNA zwierzęcia można zachować?
Dzięki rozwojowi genetyki obecnie z małej próbki tkanki pobranej po śmierci zwierzęcia można wyizolować jego materiał genetyczny, czyli unikalny wzorzec DNA. Jest to symboliczny sposób na zachowanie pamięci o swoim pupilu, będący zapisem jego indywidualnych i niepowtarzalnych cech.
Taka pamiątka umieszczona zostaje w probówce wraz z roztworem zabezpieczającym materiał genetyczny przed czynnikami mogącymi go uszkodzić.
Przeczytaj: Jak żyć po stracie zwierzęcia?
Pamiątkowe DNA zwierzęcia nowym rodzajem pożegnania
Strata ukochanego pupila to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń. Wraz z jego odejściem, bezwarunkowa miłość, lojalność i konkretne zachowania stają się wspomnieniami. Pojawia się za to ogromny smutek, żal i tęsknota. Chociaż czasu nie da się cofnąć, można pożegnać się z pupilem poprzez jego upamiętnienie.
Pogrzebanie ciała lub kremacja powodują, że DNA zwierzęcia ulega rozkładowi i całkowitej utracie. Wśród sposobów na pożegnanie pupila istnieje też usługa DNA Pamięci, która pozwala na zachowanie cząstki pupila (psa, kota, chomika, szczura itd.) w eleganckiej i godnej formie.
W skład DNA Pamięci wchodzą:
- Utrwalenie DNA zwierzęcia i umieszczenie utrwalonego materiału w zabezpieczonej próbówce.
- Ozdobne pudełko na próbówkę z materiałem DNA.
- Certyfikat wykonania usługi.
- Fotografia indywidualnego obrazu DNA w formacie A4.
- (opcjonalnie) Blejtram w 3 rozmiarach i 3 kolorach (zielony, czerwony, niebieski) do wyboru indywidualnego obrazu DNA.
Zabezpieczony materiał genetyczny w eleganckim pudełku oraz obraz przedstawiający prążki DNA zwierzęcia mogą stanowić bliską sercu ozdobę, jak i zachowanie materialnej pamięci o ukochanym przyjacielu.
Przeczytaj także: Jak wspierać osoby przeżywające stratę zwierzęcia?
Przeczytaj także: Jak upamiętnić ukochane zwierzę?
Dołącz: Grupa wsparcia dla osób po starcie zwierzęcia “Łąki Wspomnień”
Bibliografia (dostęp z dnia 25.03.2023):
- NIH/National Human Genome Research Institute. (2007, April 5). What Makes Little Dogs Small? Researchers Identify Gene Involved In Dog Size. ScienceDaily
- Ostrander EA, Wayne RK, Freedman AH, Davis BW., Demographic history, selection and functional diversity of the canine genome. Nat Rev Genet. 2017 Dec;18(12):705-720.
- Krishna Ramanujan, Cornell Chronicle, Cornell researchers help identify gene that plays key role in size of dogs and probably in humans, 5.04.2007
- Morrill K, Hekman J, Li X, McClure J, Logan B, Goodman L, et al. Ancestry-inclusive dog genomics challenges popular breed stereotypes. Science. 2022;376: eabk0639. pmid:35482869