fbpx

Świąteczne Drzewko Wspomnień o Pupilach w Rudzie Śląskiej

Świąteczne Drzewko Wspomnień o Pupilach

Już wkrótce na rynku w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu pojawi się wyjątkowe drzewko. Będzie to „Świąteczne Drzewko Wspomnień o Naszych Pupilach”, na którym każdy, kto stracił swojego towarzysza, będzie mógł powiesić jego zdjęcie lub pamiątkę po nim. Inauguracja wydarzenia odbędzie się w czwartek (19.12) o godz. 12.00 podczas pierwszego dnia Rudzkiego Jarmarku Świątecznego.

Pomysł na akcję

 

Pomysłodawcą akcji, która po raz pierwszy zorganizowana została w Nowym Jorku, jest firma Esthima, której ośrodek kremacyjny dla zwierząt domowych znajduje się w Rudzie  Śląskiej. Natomiast patronat nad nią objął Prezydent Miasta Ruda Śląska Michał Pierończyk.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców do włączenia się w tę wyjątkową akcję – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Każdy może zawiesić na choince np. zalaminowane zdjęcia swoich nieżyjących pupili, ich zabawki, obróżki lub inne pamiątki i tym samym uczcić ich pamięć. Jestem pewien, że tak udekorowane drzewko stanie się wzruszającym i pięknym miejscem wspomnień – dodaje.

Pomysł ustawienia takiego drzewka narodził się z inspiracji Pet Memorial Christmas Tree w Central Park, które co roku dekorują mieszkańcy Nowego Jorku. Pierwsze dekoracje pojawiają się na nim w Święto Dziękczynienia – są wśród nich laminowane zdjęcia zwierząt, ich zabawki, pamiątkowe dekoracje czy obróżki. Drzewko jest tak udekorowane aż do 6 stycznia, czyli  Święta Trzech Króli. To ogromnie wzruszające miejsce wspomnień.

 

Przeżywanie żałoby po stracie

 

– Śmierć ukochanego zwierzęcia wiąże się zwykle z intensywnymi uczuciami żalu, smutku i tęsknoty. Dla wielu opiekunów czworonogi są czymś więcej niż tylko zwierzętami – stają się członkami rodziny i towarzyszami codziennego życia.

Strata pupila może być równie bolesna jak strata bliskiej osoby. Ból emocjonalny związany z odejściem zwierzęcia nie powinien być bagatelizowany. Brak społecznej akceptacji żałoby po stracie zwierząt może prowadzić do poczucia osamotnienia w tym procesie, a powrót do codzienności bez pupila może być trudny.

W przeżywaniu odejścia ukochanego zwierzęcia kluczowe okazuje się wsparcie – rozmowy z bliskimi, dyskusje z członkami grup wsparcia dla opiekunów po stracie zwierząt i terapeutami – mówi Anna Winter, dyrektor zarządzająca Esthima Polska. – Chcemy wspierać opiekunów zwierząt, dlatego prowadzimy dla nich program edukacyjny Akademia Esthima, grupę wsparcia Łąki Wspomnień czy wydarzenia takie jak właśnie Świąteczne Drzewko Wspomnień o naszych Pupilach.

W Esthima ciągle przypominamy, że każdy z nas ma prawo do żałoby po stracie zwierzęcia. Nie wstydźmy się tego, rozmawiajmy i prośmy o wsparcie. Zwiększanie społecznej świadomości w tych kwestiach rozpocząć możemy od najbliższego nam grona, mając nadzieję, że im więcej osób stanie się wrażliwych na emocje towarzyszące stracie, tym łatwiej będzie nam je przeżywać. – dodaje Anna Winter.

Sprawdź: Grupa wsparcia dla osób po stracie zwierzęcia “Łąki Wspomnień”

 

Pamięć o zwierzętach

 

Tradycja upamiętniania zwierząt sięga tysięcy lat. W starożytnym Egipcie czcią otaczano koty, a po ich śmierci balsamowano ich ciała i składano je w ofierze. Według podań, członkowie egipskich rodzin po stracie czworonoga golili brwi na znak żałoby. W kulturach azjatyckich, takich jak japońska, istnieje głęboko zakorzeniona wiara w duchy zwierząt, które po śmierci mogą przenikać między światem zmarłych i żywych. Do dziś można trafić na miejsca stworzone w celu zachowania pamięci o zwierzętach towarzyszących. Na przykład w Krakowie wśród zieleni bulwarów wiślanych stanął w 2001 roku pomnik psa Dżoka. Dżok to pies, który przez rok (1990-1991) oczekiwał na rondzie Grunwaldzkim na swojego pana, który zmarł w tragicznych okolicznościach na atak serca.

 

Świąteczne Drzewko Wspomnień

 

Świąteczne Drzewko Wspomnień o naszych Pupilach to kolejny sposób na uczczenie pamięci ukochanego pupila czy też symboliczne pożegnanie się z nim.  

Życie bywa nieprzewidywalne. Śmierć także. Wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przeczuwać, a cierpienie w związku z bolesnymi zdarzeniami, które nas spotykają, może wydawać się nie do zniesienia. Jedną z takich sytuacji jest niespodziewana i nagła strata zwierzęcia, chociażby w wyniku wypadku komunikacyjnego, ataku innego zwierzaka czy szybko postępującej choroby.” – mówi Magdalena Siwecka, PR Manager Esthima Polska.

– Pomysł postawienia Świątecznego Drzewka Wspomnień o naszych Pupilach, to także odpowiedź na potrzeby opiekunów, którzy chcą upamiętnić zwierzęta, których z rożnych powodów nie mogli lub nie zdążyli pożegnać.  – dodaje Magdalena Siwecka.

Sposobów na upamiętnienie pupila może być bardzo dużo. Mogą stać się ważną częścią procesu żałoby i pomóc przetrwać wyjątkowej relacji, jaką stworzyliśmy z pupilem.

Wszyscy opiekunowie zwierząt, którzy zechcą  wziąć udział w naszej akcji i  udekorować wspólnie Esthima i Miastem Ruda Śląska,  mogą przygotować dekoracyjne pamiątki według swojego pomysłu, ale mogą też skorzystać z podpowiedzi przygotowanych przez dwójkę artystów, zaproszonych do współpracy przy tym projekcie. Są to Marta Polończyk, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Kacper Tomaszewski, absolwent  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oboje w swoich pracach dyplomowych zajmowali się tematem śmierci i upamiętnienia  zwierząt towarzyszących. Przygotowali on wspólnie niezwykły poradnik z wzorami jak można w domu samodzielnie wykonać takie pamiątki.

Sprawdź: Inspiracja przygotowania dekoracji na Drzewko Esthima

 

 – Jestem bardzo wdzięczna za możliwość wzięcia udziału w projekcie, ponieważ sądzę, że tego typu inicjatywy są ważnym wsparciem dla osób potrzebujących uprawomocnić w swoim życiu żałobę po bliskim zwierzęciu. Ograniczanie możliwości opłakiwania tego rodzaju straty zakłamuje realny kształt relacji łączących nas ze zwierzętami, a są one nierzadko równie zażyłe co więzi międzyludzkie. Czasami stworzenie miejsca na opłakiwanie wymaga jedynie zachęcenia do działania w ramach własnych możliwości – to właśnie było celem naszego poradnika. – mówi Marta Polończyk.

 – Poradnik z ornamentami upamiętniającymi naszych ukochanych zwierzęcych przyjaciół to projekt, który od razu mnie zachwycił. To niezwykle piękna i poruszająca idea, szczególnie w okresie świątecznym, gdy naturalnie częściej wspominamy tych, którzy byli dla nas ważni, a których już z nami nie ma. W swojej twórczości artystycznej poruszam tematykę śmierci oraz relacji międzygatunkowych, dlatego zaangażowanie w ten projekt było dla mnie czymś bardzo osobistym. Dzięki naszej wspólnej pracy z Martą nad stworzeniem instrukcji przygotowania takich ornamentów, które można zawiesić na drzewku pamięci, projekt ten stał się wyjątkowym sposobem na wyrażenie uczuć, tęsknoty i miłości wobec zmarłych zwierząt, które na zawsze pozostaną w naszych sercach – dodaje Kacper Tomaszewski.

 

– Nasze Świąteczne Drzewko Wspomnień o naszych Pupilach będzie ustawione 19 grudnia podczas Rudzkiego Jarmarku Świątecznego. Będzie można zwieszać na nim dekoracje poświęcone zwierzętom aż do 6 stycznia. Potem zostanie przewiezione do parku przy ośrodku kremacyjnym Esthima w Rudzie Śląskiej. Wszystkie dekoracje przechowamy w Esthima  i powiesimy je znów za rok. Będziemy ich Strażnikami. Chcemy rozpocząć nową tradycję w Rudzie Śląskiej i co roku ustawiać Świąteczne Drzewko Wspomnień o naszych Pupilach ” – tłumaczy Magdalena Siwecka.

 – Wybraliśmy drzewko z Żywechoinki.pl, które rosło w donicy i można je będzie przesadzić do ziemi – ten aspekt ekologiczny ma dla nas ogromne znaczenie.” – dodaje.