fbpx

Utylizacja zwierząt a kremacja – gdzie leży różnica?

By 19 stycznia 202328 lutego, 2023Aktualności, poradnik, zwierzęta i ludzie
Utylizacja zwierzęcia a kremacja zwierzęcia

Odejście pupila to wyjątkowo bolesne wydarzenie, na które mimo chęci, nie da się w pełni przygotować. Ogrom emocji towarzyszących stracie pupila utrudnia podejmowanie ważnych decyzji dotyczących pochówku ukochanego czworonoga. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego obdarzamy opiekunów wsparciem i jesteśmy zawsze gotowi pomóc. Towarzyszymy w procesie żałoby, pomagamy przez nią przejść, ale też edukujemy. W ramach Akademii Esthima tłumaczymy, czym różni się utylizacja zwierząt od ich kremacji. Wierzymy, że dzięki tej wiedzy pożegnania ukochanych zwierząt mogą stać się mniej dotkliwe.

Czy utylizacja zwierząt to kremacja zwierząt?

Osobom, które nigdy nie musiały podejmować decyzji związanej z wyborem pochówku zwierzęcia, oba pojęcia mogą wydawać się podobne. Nie jest to jednak tak oczywiste, a pierwszą różnicę między nimi wskazuje nam Słownik języka polskiego PWN i Encyklopedia PWN.

utylizacja [łac. utilis ‘użyteczny’, ‘przydatny’] – wykorzystanie surowców odpadowych lub takich, które straciły wartość użytkową, jako surowców do dalszej produkcji

kremacja [łac. crematio ‘spalanie’] – spalenie i spopielenie zwłok

W wyniku utylizacji ciało zwierzęcia traktowane jest jako odpad. Dzięki kremacji może powrócić do domu, dając opiekunowi możliwość utworzenia miejsca pamięci o pupilu.

Prawne aspekty pochówku zwierząt

Jak w artykule „Ciała naszych zwierząt po ich śmierci – perspektywa prawna” tłumaczyła adwokatka Karolina Kuszlewicz: Punktem wyjścia są tutaj regulacje unijne, w tym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Kiedy zwierzę umiera, w myśl przepisów rozporządzenia staje się produktem ubocznym pochodzenia zwierzęcego, a możliwe sposoby postępowania z jego ciałem to zgodnie z prawem:

  • usuwanie jako odpady w drodze spalania,
  • utylizowanie bądź usuwanie w drodze współspalania,
  • przetwarzanie w drodze sterylizacji ciśnieniowej (…) i grzebanie na zatwierdzonym składowisku odpadów.

W języku prawa ciała zwierząt traktowane są jako odpady, a cmentarze z punktu widzenia przepisów sanitarno-weterynaryjnych stanowią szczególny rodzaj składowiska odpadów.

Dowiedz się więcej: Dlaczego nie wolno pochować zwierzęcia w ogródku, lesie czy parku?

 

Utylizacja zwierząt to nie kremacja

Pozostawienie ciała zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym bez wskazania przez opiekuna zwierzęcia, w jaki sposób ma być ono pochowane, jest równoznaczne z przekazaniem go do „utylizacji”.

Utylizacja zwłok zwierzęcia przebiega razem z innymi „odpadami medycznymi”. W zakładach utylizacyjnych ciała zwierząt są zwykle utylizowane w specjalnych destruktorach. Pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury pozostaje po nich sucha mączka, przeznaczona do spalenia. W wyniku tego nie jest możliwe odzyskanie prochów pupila. Należy pamiętać, że utylizacja zwierząt nie oznacza ich kremacji.

Kremacja ciała zwierzęcia odbywa się natomiast w komorach kremacyjnych w specjalistycznym piecu i w jej wyniku ciało zostaje spopielone. Zwierzę podczas kremacji nie jest anonimowe, a jego opiekun wie, co dzieje się z ciałem i może otrzymać prochy ukochanego pupila.

Dowiedz się więcej: Eutanazja zwierząt – jak przebiega i czy boli?

Kremacja zwierząt towarzyszących

Kremacja może być grupowa lub indywidualna. W Esthima wyróżniamy również Kremację Premium – indywidualną z ceremonią pożegnania.

Kremacja Premium – z ceremonią pożegnania na żywo lub online pozwala opiekunom zwierzęcia na pożegnanie się z nim w specjalnie przygotowanej sali i znalezienie się pod opieką pracownika ośrodka, który odpowiada na wszystkie pytania, służy pomocą i wsparciem. W komorze kremacyjnej znajduje się ciało tylko i wyłącznie wskazanego zwierzęcia. Jego prochy są przekazane opiekunom w dekoracyjnej urnie wraz z certyfikatem.

Kremacja indywidualna zapewnia spopielenie w komorze kremacyjnej ciała tylko jednego zwierzęcia. Po jej zakończeniu prochy składane są do kartonowej urny i przekazywane opiekunom wraz z poświadczającym certyfikatem. Standardowa urna kartonowa na życzenie opiekuna zwierzęcia może być zamieniona na urnę dekoracyjną, dostępną do zakupu na naszej stronie internetowej lub w ośrodku Esthima.

Kremacja łączna (grupowa) stanowi odpowiednie pożegnanie z ukochanym zwierzęciem, jeżeli opiekunowie pragną pożegnać pupila w domu czy w klinice oraz mieć pewność jego godnego odejścia, ale nie chcą uczestniczyć w kremacji ani zachować prochów zwierzęcia. Kremacja zwierzęcia odbywa się w towarzystwie ciał innych zwierząt towarzyszących. Należy pamiętać, że w wyniku tego nie ma możliwości wyodrębnienia prochów konkretnego zwierzęcia. Opiekunowie otrzymują natomiast certyfikat kremacji przekazany za pomocą poczty elektronicznej.

Urnę z prochami zwierzęcia można umieścić na cmentarzu dla zwierząt, ale równie dobrze w domu czy w ogrodzie tak, aby pupil wciąż w jakiś sposób był obecny w codzienności opiekuna.

Dowiedz się więcej: Kremacja zwierząt w Esthima

Utylizacja zwierząt a kremacja – ważna decyzja po śmierci pupila

Opiekun po śmierci zwierzęcia ma kilka możliwości pochowania pupila. Pierwsza to nawiązanie kontaktu z wybranym przez siebie krematorium dla zwierząt. Druga to skontaktowanie się z ośrodkiem prowadzącym w gminie działalność polegającą na utylizacji zwierzęcych zwłok i przekazanie ciała pupila. A trzecia to skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, który może przekazać ciało ośrodkowi kremacyjnemu lub utylizacyjnemu, z którym współpracuje. Dokonując wyboru jednej z opcji dobrze jest wiedzieć, co oznaczają wszystkie, a utylizacji zwierząt nie mylić z kremacją.

Misja Esthima

Esthima jako marka należąca do francuskiej grupy Veternity powstała w północnej Francji z inicjatywy lekarzy weterynarii. Od ponad 25 lat działa na rzecz zwierząt oraz tych, którzy je kochają. Założyciele Veternity zgodnie uznali, że zwierzę zarówno za życia, jak i po śmierci zasługuje na należyte traktowanie, a opiekunowie mają prawo pożegnać je z godnością i szacunkiem. Proces przemysłowej utylizacji zwierząt przeczy tym zasadom i nie pozostawia miejsca na uszanowanie ciała pupila. Lekarze weterynarii przez całe życie zwierząt są blisko nich i ich opiekunów. Założyciele Veternity uznali więc, że ich obowiązkiem jest zadbanie również o właściwą formę rozstania i pożegnania.

Godne pożegnanie pupila

Każdy z opiekunów zwierząt posiada potrzebę realizacji prawa do godnego pożegnania z ciałem zwierzęcia. Zgodnie z ustawodawstwem ma też w tej kwestii wybór. Może zdecydować się na utylizację zwłok pupila, kremację ciała zwierzęcia lub jego pochówek na cmentarzu dla zwierząt.

Należy jednak pamiętać, że utylizacja zwierząt nie ma nic wspólnego z indywidualną kremacją zwierzęcia. Stanowi czysto praktyczny zabieg, w trakcie którego spalane są ciała wielu zwierząt i ich części wraz z innymi odpadami medycznymi. Alternatywą dla utylizacji są krematoria zwierząt, w których ciało zwierzęcia traktowane jest z godnością i szacunkiem.

Sprawdź: Jak żyć po stracie zwierzęcia?

Dołącz: Grupa wsparcia “Łąki Wspomnień” dla osób, które doświadczyły straty

 

Bibliografia (dostęp z dnia 27.12.2022):