fbpx

Czy po stracie psa przygarnąć kolejnego?

Czy po stracie psa przygarnąć kolejnego?

Strata ukochanego zwierzęcia towarzyszącego zawsze wiąże się z trudnymi emocjami. Brak fizycznej obecności psa, który był nieodłączną częścią naszej codzienności i wspólnych spacerów, może okazać się bardzo dotkliwy. Czy dobrze jest przygarnąć kolejnego pupila od razu po stracie? Czy może lepiej zaczekać? Nad tym zagadnieniem pochylamy się w Akademii Esthima.

Trudny okres po stracie psa

Strata psa wiąże się często z ogromnym smutkiem i może wywoływać w nas silne pragnienie opłakiwania ukochanego pupila. W tym samym czasie możemy starać się racjonalnie tłumaczyć nasze emocje i nie pozwalać sobie na ich wyrażanie. Musimy wtedy pamiętać o tym, że każda strata jest równie bolesna i wymaga szacunku wobec każdego, kto jej doświadcza.

Poza emocjami stratę psa odczuć możemy też fizycznie. Cisza w domu po jego śmierci może okazać się niesamowicie niepokojąca. Zwierzak zajmował fizyczną przestrzeń w naszym życiu i domu – karmiliśmy go, wychodziliśmy na wspólne spacery, bawiliśmy się czy razem spaliśmy. Jego obecność odczuwaliśmy za pomocą zmysłów, dlatego świadomość nieobecności może okazać się wyjątkowo dotkliwa.

 

Żałoba po stracie psa

To, w jaki sposób przeżywamy żałobę po stracie psa jest bardzo indywidualnym doświadczeniem. Żałoba to proces złożony, cechujący się dużą różnorodnością przeżyć, ich intensywnością oraz dynamiką występowania. U każdego może przebiegać nieco inaczej i różnić się czasem trwania. W przypadku straty zwierząt wciąż może wiązać się też z brakiem społecznej akceptacji.

Przeczytaj: Jak żyć po stracie zwierzęcia?

Dołącz: Grupa wsparcia dla osób po stracie zwierzęcia “Łąki Wspomnień”

 

Zwierzęce wsparcie po stracie

W badaniach Uniwersytetu Stanu Arizona dotyczących rodzajów wsparcia osób w okresie żałoby po bliskich interesujący okazał się wysoki poziom zadowolenia ze zwierząt jako źródła wsparcia społecznego. 78% badanych przyznało, że ze wsparcia czworonogów jest niezwykle zadowolonych i to zwierzęta wspierały ich najlepiej w okresie żałoby.

Mając doświadczenia opieki nad zwierzętami, za oczywiste uznać można, że przygarnięcie nowego towarzysza może pomóc w przeżywaniu straty pupila. Jeśli w okresie żałoby nie wystarcza nam wsparcie bliskich albo nie mamy w swoim otoczeniu takich osób, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry.

 

Decyzja o nowym psie

Chęć przygarnięcia czy zakupu nowego psa to kwestia bardzo indywidualna. U jednych osób może okazać się naturalna, dla innych zupełnie nieakceptowalna. Podczas podejmowania decyzji o zaproszeniu pod swój dach nowego psiaka należy mięć świadomość, że nowy pupil nie zastąpi tego, który odszedł. Będzie inaczej wyglądał, miał inny charakter i zachowywał się w odmienny sposób. Nie powinniśmy porównywać go do zwierzęcia, które pożegnaliśmy ani wymagać od niego tego, aby stał się taki sam. Taka decyzja wymaga otwarcia się na kolejne doświadczenie i nową relację z zupełnie innym psem.

 

Przygotowanie do podjęcia decyzji

Przed podjęciem decyzji o opiece nad nowym psem warto upewnić się co do własnej postawy wobec innych zwierząt. Doktor Wallace Sife, specjalista do spraw żałoby po zwierzętach, w swojej książce „The Loss of a Pet” („Strata zwierzęcia”) podkreśla, że taka decyzja wymaga gotowości na nową relację ze pupilem. „W przeciwnym razie zarówno ty, jak i nowy zwierzak możecie ucierpieć z powodu skrywanej urazy” – dodaje.

  • Odwiedź schronisko

Dobrze jest odwiedzić schronisko i sprawdzić jakie emocje wywołuje w nas obecność innych psów oraz czy przywołuje wspomnienia ukochanego pupila. Doktor Sife radzi, aby po wizycie w schronisku spisać swoje odczucia na kartce i chcąc pomóc zwierzętom zacząć od wsparcia schroniska, a nie od szybkiej decyzji o adopcji. Okazanie wsparcia potrzebującym zwierzętom uznaje za pomocne w przeżywaniu własnego smutku.

  • Zaopiekuj się czyimś zwierzakiem

Spędzanie czasu z innymi zwierzętami, z którymi nie jest się związanymi, pomaga w zorientowaniu się, na jakim etapie żałoby się znajdujemy. Powinniśmy obserwować, jak się czujemy podczas spaceru czy zabawy z psem znajomego. Zadajmy sobie wtedy pytania: czy spacer z psem przyjaciółki przywołuje bolesne wspomnienia? A może przypomina, ile radości czerpaliśmy z obecności psiego towarzysza?

  • Przypomnij sobie, z czym wiąże się opieka nad psem

Po śmierci pupila zmienia się nasza codzienność. Możliwe, że powoli zapominamy, jak to było wychodzić z nim na spacery, poświęcać mu czas na zabawę i karmienie. Przed zdecydowaniem o opiece nad kolejnym czworonogiem zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi na poświęcenie mu czasu, energii i finansów (na opiekę weterynaryjną, szkolenie, zabiegi pielęgnacyjne, karmę, zabawki).

Możemy również rozważyć przygarnięcie zwierzęcia zapewniając mu dom tymczasowy. Powinno być to jednak równie przemyślane, co adopcja.

 

Każda żałoba jest inna

Lekarka weterynarii i współzałożycielka hospicjum weterynaryjnego Lap of Love Mary Gardner tłumaczy, że każdy przypadek nowego czworonoga w domu może wywołać odmienne reakcje. Uważa, że przepracowanie żałoby po stracie może być pomocne dla powitania nowego zwierzaka. „Odwrócenie uwagi od przeżywanej żałoby dzięki obecności nowego zwierzęcia może być dobre, ale może też przeszkodzić w upamiętnieniu pierwszego psa” – tłumaczy. Emocje związane ze stratą mogą też się u każdego różnić – jest to istotne w podejmowaniu decyzji o nowym pupilu wspólnie z resztą rodziny.

„Nie wszyscy po stracie psa przeżywają głęboką żałobę, która uniemożliwia im otwarcie serca dla nowego czworonoga” – dodaje doktor Gardner. „Czasami to cisza w domu jest zbyt przytłaczająca dla pogrążonego w żałobie opiekuna i wtedy wypełnienie tej pustki jest naprawdę pomocne”.

 

Rady dotyczące adopcji psa

W magazynie „Newsweek: Psychologia psa i kota” para behawiorystów: Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków podzielili się radami dla tych, którzy chcą adoptować psa. Eksperci zwracają uwagę na to, że decyzja ta powinna być przemyślana i świadoma.

  • Nie oczekuj wdzięczności

Oczekiwania opiekuna mają wpływ na kształtowanie się relacji z psem, a nigdy nie wiemy, jaka była jego przeszłość. Eksperci radzą, aby nastawić się na pomoc zwierzęciu, a nie oczekiwania, że ją nam wynagrodzi.

  • Dopasuj charaktery

W procesie tym powinniśmy porozmawiać z koordynatorem adopcji, aby uzyskać pomoc w doborze psa odpowiedniego do naszego charakteru i stylu życia.

  • Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

Pierwsze dni po adopcji powinny być dla psa spokojne i umożliwić mu znalezienie sobie miejsca do bezpiecznego odpoczynku.

  • Zdobądź zaufanie

Zwracajmy uwagę na subtelne sygnały wysyłane przez zwierzę, na przykład podczas spaceru, kiedy zbliża się do niego obca osoba – jeśli pies się boi, poprośmy, żeby nie podchodziła.

  • Zadbaj o psie potrzeby

Pobyt w schronisku może wpłynąć na obniżenie nastroju zwierzęcia, dlatego należy znaleźć mu zajęcia, które wpłyną na stopniowe podwyższenie nastroju, takie jak spacery czy ćwiczenia z nagrodami.

  • Wczuj się w emocje

Większość adoptowanych zwierzaków przez długi czas może nie być w stanie bawić się z nowym opiekunem. Zanim zaczniemy z nim pracować, warto dać mu czas na to, by zaczął czuć się przy nas pewnie i swobodnie.

 

Kiedy przygarnąć nowego psa?

Bardzo trudno jest określić, kiedy powinniśmy czuć się gotowi na opiekę nad nowym zwierzęciem. Nie istnieją żadne wytyczne dotyczące odpowiedniej ilości czasu, który powinien upłynąć od pożegnania pupila do adopcji nowego. Brak społecznego wsparcia w przypadku przeżywania żałoby pozaludzkiej może prowadzić też do wątpliwości, czy właściwe jest adoptowanie nowego pupila w okresie żałoby po poprzednim. 

Pamiętać powinniśmy, że przygarnięcie nowego psa nie oznacza, że zastępujemy poprzedniego czy już o nim zapomnieliśmy. Zwierzę, które pożegnaliśmy, było dla nas wyjątkowe, darzyliśmy je uwagą i miłością, a opieka nad nowym pupilem tego nie unieważnia. Uczucia, którymi obdarzaliśmy ukochanego psiaka wciąż mogą trwać i nadal odczuwać możemy wdzięczność za wspólnie spędzony z nim czas. 

 „Miłość, którą dzieliłaś czy dzieliłeś z ukochanym zwierzęciem, pozostaje i wciąż ma swoją przestrzeń. Jeśli adoptujesz nowego zwierzaka, ta „nowa miłość” też znajdzie swoje miejsce w twoim sercu. Jest tam miejsce dla nich obu, a twoje serce staje się coraz bardziej pojemne” – pisze w artykule Psychology Today lekarka weterynarii Sarah Hoggan.

Doktor Mary Gardner dodaje, że przygarnięcie nowego psa to bardzo osobista decyzja. Podkreśla, że nie ma nic złego w zaproszeniu do siebie nowego zwierzaka od razu po pożegnaniu poprzedniego, tak samo jak w czekaniu miesiącami czy latami na to, aby ponownie pokochać jakiegoś psiaka.

Każda decyzja powinna być podjęta w zgodzie ze sobą i w poczuciu pełnego prawa do jej podjęcia. Warto upewnić się, jakie emocje wywołują w nas inne zwierzęta, spędzić czas z psami znajomych czy rodziny oraz sprawdzić, na jakim etapie przeżywanej żałoby się znajdujemy. Jeśli zaś istnieje taka potrzeba, skorzystać ze wsparcia psychologicznego, pamiętając, że w przeżywaniu straty nie jesteśmy sami.

 

Bibliografia (dostęp z dnia 1.04.2024 r.):