Śmierć ukochanego pupila to często bardzo trudne doświadczenie, w obliczu którego opiekunowie zwierzęcia muszą podjąć decyzję o jego pochówku. To istotna część rozstawania się z pupilem i przejścia w okres żałoby po stracie, a jego przeżycie może być kluczowe dla jej przebiegu. Jedną z możliwości godnego i pełnego szacunku ostatniego pożegnania zwierzęcia jest kremacja. W ramach Akademii Esthima wyjaśniamy czym jest kremacja i odpowiadamy na związane z nią pytania.
W jaki sposób pochować pupila?
W Polsce istnieją trzy możliwości pochowania pupila. Pierwsza to nawiązanie kontaktu z wybranym przez siebie krematorium dla zwierząt. Druga to skontaktowanie się z ośrodkiem prowadzącym w gminie działalność polegającą na utylizacji zwierzęcych zwłok i przekazanie ciała pupila. Trzecia to skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, który może przekazać ciało ośrodkowi kremacyjnemu lub utylizacyjnemu, z którym współpracuje.
Umieszczenie ciała zwierzęcia w ogrodzie albo na działce nie jest zgodne z polskim prawem i grozi karą grzywny oraz koniecznością poprawnego zutylizowania ciała.
Dowiedz się więcej: Dlaczego nie wolno pochować zwierzęcia w ogródku, lesie czy parku?
Czym jest kremacja?
Zgodnie ze słownikową definicją kremacja [łac. crematio ‘spalanie’] oznacza spalenie i spopielenie zwłok. Kremacja ciała zwierzęcia przeprowadzana jest w komorach kremacyjnych specjalistycznego pieca, w wyniku czego ciało zostaje spopielone. Zwierzę podczas kremacji nie jest anonimowe, jego opiekun wie, co dzieje się z ciałem i może otrzymać prochy ukochanego zwierzęcia.
Czy kremacja oznacza utylizację zwłok?
Nie, kremacja nie jest równoznaczna z utylizacją. Utylizacja zwłok zwierzęcia zostaje przeprowadzana wraz z odpadami medycznymi w specjalnych destruktorach, w których pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury powstaje sucha mączka, przeznaczona do spalenia. W wyniku utylizacji zwłok nie ma możliwości otrzymania prochów pupila.
Czy kremacja to podstawowa opcja pochówku w gabinetach weterynaryjnych?
Zakłady lecznicze dla zwierząt często oferują zarówno usługę utylizacji zwłok, jak i usługi kremacji. Bywa, że opiekunowie zwierząt nie wiedzą, na co się zgadzają wybierając poddanie ciała zwierzęcia utylizacji. Warto sprawdzić, czym różnią się te usługi, aby w przypływie trudnych emocji świadomie podjąć decyzję dotyczącą pożegnania pupila.
Jaki rodzaj pochówku oferuje Esthima?
Wśród usług oferowanych przez Esthima wyróżniamy trzy rodzaje kremacji: łączną (grupową), indywidualną lub Kremację Premium – indywidualną z ceremonią pożegnania.
Kremacja ciała zwierzęcia odbywa się w komorach kremacyjnych w specjalistycznym piecu, a ciało zostaje spopielone. W czasie kremacji w naszym ośrodku przebywać mogą opiekunowie zwierzęcia. Zwierzę nie jest anonimowe, a jego opiekunowie wiedzą, co dzieje się z ciałem.
Czym różnią się rodzaje kremacji w Esthima?
Kremacja Premium to usługa z ceremonią pożegnania na żywo lub online, która pozwala opiekunom zwierzęcia na pożegnanie się z nim w specjalnie przygotowanej sali i znalezienie się pod opieką pracownika ośrodka, który odpowiada na wszystkie pytania, służy pomocą i wsparciem. W komorze kremacyjnej znajduje się ciało tylko i wyłącznie wskazanego zwierzęcia, a jego prochy są przekazane opiekunom w dekoracyjnej urnie wraz z certyfikatem.
Kremacja indywidualna zapewnia spopielenie w komorze kremacyjnej ciała tylko jednego zwierzęcia. Po jej zakończeniu prochy składane są do kartonowej urny i przekazywane opiekunom wraz z poświadczającym certyfikatem. Standardowa urna kartonowa na życzenie opiekuna zwierzęcia może być zamieniona na urnę dekoracyjną, dostępną do zakupu na naszej stronie internetowej lub w ośrodku Esthima.
Kremacja łączna (grupowa) to odpowiedni wybór dla opiekunów zwierzęcia pragnących pożegnać je w domu lub w klinice i chcących mieć pewność jego godnego odejścia, nie uczestnicząc w kremacji i nie otrzymując prochów zwierzęcia. Kremacja zwierzęcia odbywa się w towarzystwie ciał innych zwierząt towarzyszących, w wyniku czego nie ma możliwości wyodrębnienia prochów konkretnego zwierzęcia. Opiekunowie otrzymują certyfikat kremacji przekazany za pomocą poczty elektronicznej.
Dowiedz się więcej: Kremacja zwierząt w Esthima
Po jakim czasie otrzymam urnę z prochami zwierzęcia wybierając usługę kremacji indywidualnej?
Zgodnie z umową zawieraną z Esthima, zwracamy urnę z prochami zwierzęcia do 14 dni od przeprowadzenia kremacji. Staramy się jednak, aby czas ten wynosił zwykle maksymalnie 7 dni.
Co zrobić z otrzymaną urną z prochami pupila?
Urnę z prochami zwierzęcia można umieścić na cmentarzu dla zwierząt, ale równie dobrze w domu czy w ogrodzie tak, aby pupil wciąż w jakiś sposób był obecny w codzienności opiekuna. Dzięki kremacji zwierzę może powrócić do domu, dając opiekunowi możliwość utworzenia miejsca pamięci.
Ile kosztuje kremacja zwierzęcia?
Kremacja łączna w Esthima zależnie od wagi ciała zwierzęcia to koszt od 285 złotych (z VAT) do 650 złotych (z VAT). Kremacja indywidualna psa lub kota kosztuje 865 złotych (z VAT), a Kremacja Premium z ceremonią pożegnania 1650 złotych (z VAT). Szczegóły dotyczące każdej z opcji opisane zostały na naszej stronie w zakładce „Usługi” (https://esthima.pl/uslugi/).
W jaki sposób można skorzystać z usług Esthima, aby godnie pożegnać pupila?
Z naszych usług skorzystać można za pośrednictwem lekarzy weterynarii, którzy zajmą się formalnościami we współpracujących z nami placówkach weterynaryjnych, albo bezpośrednio w ośrodku w Rudzie Śląskiej. Jeśli gabinet weterynaryjny lub klinika, której pacjentem było zwierzę, nie proponuje usług Esthima, istnieje możliwość skorzystania z nich bezpośrednio w naszym ośrodku. Organizujemy transport ciała zwierzęcia do krematorium z domu właściciela. Ciało każdego zwierzęcia traktujemy z szacunkiem i godnością.
Które kliniki, lecznice i gabinety weterynaryjne współpracują z Esthima?
Wszystkie zakłady lecznicze dla zwierząt, z którymi współpracujemy, umieściliśmy na mapie: https://esthima.pl/kontakt/#mapa Podczas korzystania z naszych usług, lekarz weterynarii w danym zakładzie wymienionym na liście, zajmuje się wszystkimi formalnościami oraz ciałem pupila do czasu naszego przyjazdu.
Dołącz: Grupa wsparcia dla osób po stracie zwierzęcia “Łąki Wspomnień”