fbpx

Śmierć zwierzęcia w domu – jak je pożegnać?

Pożegnanie ukochanego zwierzęcia to bardzo emocjonujące i często trudne przeżycie. W chwili odejścia pupila w domowym zaciszu, opiekun zobowiązany jest w świetle prawa do odpowiedniego zabezpieczenia ciała i jego utylizacji. Może je jednak wcześniej odpowiednio przygotować w celu ostatniego pożegnania. W ramach Akademii Esthima tłumaczymy jak pożegnać pupila w domu.

Kiedy zwierzę umiera w domowym zaciszu, należy odpowiednio zabezpieczyć jego ciało. Odpowiednie przygotowanie ciała zwierzęcia do pożegnania przed jego pochówkiem czy kremacją, pozwala na spokojne spędzenie z nim ostatnich chwil.

Właściwie przygotowane ciało pupila umożliwia przeprowadzenie pożegnalnej ceremonii, podczas której ostatni raz zobaczyć zwierzę może rodzina i bliscy. To moment na podziękowanie pupilowi lub przeprosiny, a także chwila refleksji związanej ze stratą.

Przeczytaj: Jak przygotować się na odejście zwierzęcia?

 

Przygotowanie ciała zwierzęcia do pożegnania

Do wszystkich czynności należy założyć lateksowe rękawice.

  • Na początku powinno się oczyścić okolice jamy ustnej, odbytu i narządów płciowych zwierzęcia – pośmiertnie mogą zostać uwolnione z nich płyny ustrojowe, nawet po przeniesieniu ciała. Warto użyć do tego zimnej wody, ponieważ gorąca sprzyja rozkładowi tkanek.
  • Jeżeli na ciele zwierzęcia są plamy krwi, można je usunąć przy pomocy wody utlenionej.
  • Ciało zwierzęcia powinno zostać ułożone na kocu, ręczniku lub prześcieradle tak, jak do snu – na boku, z podkulonymi tylnymi łapami lub na brzuchu z głową pomiędzy łapami.
  • Jeśli język zwierzęcia jest wysunięty, można umieścić go w jego jamie ustnej.
  • Ciało zwierzęcia należy przykryć dokładnie kocem, a głowę można ułożyć na poduszce lub zwiniętym ręczniku.
  • Oczy pupila można zamknąć, a na gałki oczne nałożyć trochę wazeliny, która powinna utrzymać powieki zamknięte.
  • Jeżeli zwierzę było starsze, a jego uszy popękane, można posmarować je również wazeliną, aby były bardziej miękkie.
  • Zapach rozkładającego się ciała może pojawić się w ciągu kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a do jego początkowej eliminacji można użyć profesjonalnych środków neutralizujących zapachy czy sody oczyszczonej. Pamiętać należy, że jest to proces naturalny i postępujący z czasem, dlatego pożegnanie nie powinno być przedłużane. Ciało można chłodzić przy użyciu okładów z lodem.

 

Pożegnanie ukochanego pupila w domu

Kiedy ciało zwierzęcia zostanie przygotowane do ceremonii pożegnalnej, można położyć przy jego boku kwiaty czy ulubione smakołyki i zabawki, a także zapalić świeczki. To ostatnie chwile zwierzęcia z najbliższymi – z pewnością zostaną przez uczestników ceremonii zapamiętane.

Przeczytaj: Jak upamiętnić ukochane zwierzę?

 

Co zrobić z ciałem zwierzęcia po pożegnaniu?

Przykryte ciało zwierzęcia należy wsunąć do worka z tworzywa sztucznego i przewiązać go węzłem – zapobiega to rozprzestrzenianiu się zapachu rozkładającego się ciała. Jeśli zwierzę jest bardzo duże, można nałożyć na nie dwa zachodzące na siebie worki. Następnie ciało powinno zostać umieszczone w chłodnym miejscu, najlepiej w chłodni.

 

Decyzja o pochówku zwierzęcia

Po odpowiednim zabezpieczeniu ciała należy skontaktować się z zakładem leczniczym dla zwierząt lub krematorium dla zwierząt. Poza nawiązaniem kontaktu z wybranym przez siebie krematorium dla zwierząt, można skontaktować się z ośrodkiem prowadzącym w gminie działalność polegającą na utylizacji zwierzęcych zwłok lub z lekarzem weterynarii, który może przekazać ciało ośrodkowi krematoryjnemu lub utylizacyjnemu, z którym współpracuje. 

Bardzo ważne jest poinformowanie o wyborze usługi utylizacji bądź kremacji ciała pupila. Nie każda lecznica posiada w swojej ofercie takie usługi, dlatego ważna jest rozmowa telefoniczna przed przekazaniem do niej ciała pupila.

Możliwość pogrzebania zmarłego zwierzęcia istnieje tylko na wskazanych w tym celu cmentarzach – ich wykaz opublikowany został przez Główny Inspektorat Weterynarii.

 

Pożegnanie pupila w Esthima

W Esthima oferujemy trzy rodzaje kremacji zwierząt: Premium – z ceremonią pożegnania, indywidualną i łączną (grupową). Podczas każdej z nich zwierzę traktujemy z szacunkiem i godnością oraz wystawiamy certyfikat kremacji. W przypadku kremacji Premium i indywidualnej wydajemy opiekunom prochy zwierzęcia.

Oferujemy też możliwość upamiętnienia ukochanego pupila za pomocą biżuterii pamiątkowej bądź odcisku łapki, dających możliwość zachowania pamięci o bliskim sercu zwierzęciu i pozwalającym na przeżycie żałoby w poczuciu prawdziwej bliskości z tym, który zamieszkał za Tęczowym Mostem.